Wątek Wątek: Życie w latach 40-stych, a serial
Ertix
Weteran forum

20 maja 2015 r., godz. 20:04

Równie dobrze ten temat mógłby iść do offtopu, ale wydaje mi się, że dyskusja na ten temat nie przetrwałaby tam wiele, toteż dlatego zakładam oddzielny wątek. Mrugnięcie
Nie przypominam sobie by wcześniej było coś podobnego, a jeśli tak to mnie poprawcie.
Pytanie me brzmi - jak oceniacie życie serialowych postaci, i czy jesteście je w stanie porównać z rzeczywistością?
Jak według Was wyglądało życie w latach 40-tych? Jak się zachowywano? Jak się wysławiano? Jak ubierało? itp., itd.
Dyskutujemy tutaj o życiu pod każdym aspektem. Zapraszam do dyskusji.
Стас
Weteran forum

С Днём Победы!

20 maja 2015 r., godz. 20:19

nnapewno podczas okupacji jesli by szla taka grupka ktorzy by smiali sie na cala dzielnice to by sie nimi Niemcy zainteresowali, także za noszenie butów oficerskich - część umundurowania wojskowego - zabronione a oni ( czwórka bohaterów i nie tylko oni z  Czas Honoru je nosili - nie mowie tutaj o munudrowych z Niemiec i ZSRR )
inaczej sie wyslawiano - wiem np jak u mnie w kraju - wielu rzeczy trzebabyło sie domyśleć by kogoś zmylić np " Priwiet pieriedaj..." co znaczy - " Przekaż pozdrowienia ode mnie...(komuś tam)" - nie chodziło tu o przekazywanie pozdrowień, lecz o to gdy mówimy imię cyzjeś chodziło o wypytanie tej osoby o coś lub ( zaleznie od sytuacji) by opiekować sie ta osobą - przykladow jest wiele tutaj podalem jeden Uśmiech
inaczej sie ubierało - nie posiadało sie tylu ubrań co teraz
i jeszcze coś - oszczędzano papier - druk był mniejszy ( rozmiar czczionki ) niż obecny

"Płyną portrety jak świątynie,
I wstali martwi z żywymi.
Synowie i Córki Rosji - Nieśmiertelny Pułk"
Iwan Igolkin
Berta Kirchner
Weteran forum

20 maja 2015 r., godz. 23:50

Dodatkowo widząc Niemca powinno zejść się na drugą stronę ulicy, ukorzyć się, zdjąć czapkę. Naród podbity winien był "narodowi panów" szacunek. Za nieściągnięcie czapki przed Niemcem groziło Auschwitz.

Ertix
Weteran forum

21 maja 2015 r., godz. 10:11

Cytat: Berta Kirchner
Za nieściągnięcie czapki przed Niemcem groziło Auschwitz.
Poważnie? Szok
Jezus... no to faktycznie nieciekawie. :/
Ale chyba nie czepiali się tak każdego?
Berta Kirchner
Weteran forum

21 maja 2015 r., godz. 15:01

Podejrzewam, że "dobrych Niemców"  w tej materii troszkę było, ale to co napisałam to prawda Mrugnięcie
Ka.Ja
Stary wyjadacz

21 maja 2015 r., godz. 16:24

W sumie gdyby wszyscy Polacy przełazili na widok Niemców na drugą stronę ulicy, to praktycznie zniknęłoby ryzyko ewentualnej wpadki z przesyłką u konspiratorów - wystarczyłoby, żeby zgrabnie lawirowali pomiędzy krawężnikami i żaden Szkop nie uznałby tego za podejrzane  Język ale z tą czapką to rzeczywiście tak było, przynajmniej w odniesieniu do tych wysoko postawionych oficerów, jak sądzę.

Z rzeczy zaskakujących, których niedawno się dowiedziałam - oprócz tego, że Polacy nie mogli mieć radia ani samochodu, zabronione było również posiadanie nart.

"Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać"
Ertix
Weteran forum

22 maja 2015 r., godz. 17:14

Nart? Czemu? Uśmiech
To śmieszne.

A co sądzicie o relacjach ojciec-syn/matka-córka i wychowywaniu dzieci w tamtych czasach?
Można to porównać do sytuacji z lat 70/80-tych?
Bo nie wiem jak Wy, ale odnoszę takie wrażenie, że wśród ludzi utworzył się taki stereotypowy obraz ojca bijącego, oraz obojętnej na wszystko matki (albo odwrotnie).
Co o tym sądzicie?

Drugie pytanie - nie uważacie, że ludzie wtedy za bardzo ulegali stereotypom?
Dobrym przykładem może być związek Marii i Otta z serialu. Jak ludzie reagowali na coś takiego?
Berta Kirchner
Weteran forum

24 maja 2015 r., godz. 23:52

Teraz w Polsce kobieta związana z Niemcem lub odwrotnie może usłyszeć jakieś niewybredne komentarze, a co dopiero wtedy? Wg mnie nierealne, aby Otto i Maria mogli być ze sobą w Warszawie. Na prowincji, na ziemiach odzyskanych może...

Osobiście nie podoba mi się to, że za związki z Niemcem golono głowy. Nie wiem na jakiej zasadzie to było, ale jeśli to był związek bez kolaboracji to dlaczego nie?

Стас
Weteran forum

С Днём Победы!

24 maja 2015 r., godz. 23:55

dobra metoda - nie słyszałem o niej
za związek z niemcem golić głowę kobiecie na łyso

100% POPIERAM

"Płyną portrety jak świątynie,
I wstali martwi z żywymi.
Synowie i Córki Rosji - Nieśmiertelny Pułk"
Iwan Igolkin
Berta Kirchner